Opis produktu Opis produktu


Opis produktu: Przegub cardana 3*3 mm.


Przegub cardana 3*3 mm do celów modelarskich. Pozwala na połączenie ze sobą dwóch wałów lub osi obracających się nawet jeżeli nie są one położone wobec siebie współosiowo. Przegub wykonany jest z mosiądzu. W zestawie znajdują się 4 śruby M2.5 bez łba które służą do mocowania wałów w przegubie cardana. Średnica wałów które pasują do przegubu wynosi 3 mm.

Przegub cardana 3*3 mm

Przegub cardana 3*3 mm.

Specyfikacja przegubu cardana 3*3 mm.

 
  • materiał: mosiądz
  • średnica zewnętrzna przegubu: 7 mm
  • długość całkowita przegubu: 13 mm
  • średnica wałów: 3 mm

Zestaw zawiera:

 
  • przegub cardana
  • 4 śruby M2.5 bez łba 

Zasada działania przegubu cardana.
 

Przegub cardana inaczej nazywany sprzęgłem cardana lub sprzęgłem krzyżakowym służy do przekazywania momentu obrotowego między wałami napędowymi które nie są umieszczone względem siebie współosiowo. Przegub cardana z jednej strony podłącza się do wału napędowego a z drugiej do wału odbiorczego. Moment obrotowy pobrany z wału napędowego poprzez złącze kołnierzowe przegubu cardana oraz dalej przez złącze krzyżakowe przekazywany jest na drugą stronę przegubu i dalej do napędzanego wału odbiorczego. Przeniesienie napędu między wałami może się odbywać również gdy położenie wzajemne wałów zmienia się w czasie przenoszenia napędu. Im większe odchylenie kątowe między połączonymi przegubem cardana wałami, tym większa występująca pulsacja prędkości obrotowej.

 

Budowa przegubu cardana.

 

Przegub składa się ze złącz kołnierzowych znajdujących się po obu stronach przegubu oraz mechanizmu krzyżakowego znajdującego się w centralnej części przegubu. Złącza kołnierzowe znajdujące się na końcach przegubu służą do mocowania przegubu cardana do łączonych ze sobą wałów. Natomiast złącze krzyżakowe służy do przekazywania momentu obrotowego do połączonych wałów nawet jeżeli znajdują się one pod kątem względem siebie.

 

Zastosowanie przegubów cardana.


Przeguby cardana znajdują zastosowanie przede wszystkim w napędzie maszyn, motoryzacji lub modelarstwie.
 

107-298
Nowy